- OZNAM COVID-19
- Verejný ochranca práv
- V čom Vám môže pomôcť?
- PODAŤ PODNET
- Výročné správy o činnosti
- Správy z prieskumov a priority za rok 2020
- Polčas funkčného obdobia - rok 2019
- Správy z prieskumov a priority za rok 2019
- Správy z prieskumov a priority za rok 2018
- Správy z prieskumov a priority za rok 2012
- Správy z prieskumov a priority za rok 2013
- Správy z prieskumov a priority za rok 2014
- Správy z prieskumov a priority za rok 2015
- Správy z prieskumov a priority za rok 2016
- Správy z prieskumov a priority za rok 2017
- Stanovisko k nezákonným sterilizáciám na Slovensku
- Stanovisko k problematike práva párov rovnakého pohlavia na uznanie ich vzťahu v právnom poriadku SR
- Mimoriadne správy
- Kancelária
- Slobodný prístup k informáciám
- Adresár liniek
- Dokumenty
- Profil verejného obstarávateľa
- Kontakt a servis pre médiá
- Kontakt
Verejná ochrankyňa práv nepodpísala list komisárovi pre ľudské práva
26.09.2012Bratislava 26. septembra (TASR) ‑ Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová nepodpísala list komisárovi Rady Európy pre ľudské práva Nilsovi Muižnieksovi, ktorým ho niektorí poslanci upozorňujú na adopciu slovenských detí v Británii. Ten podľa webu opozičnej SaS mali podpísať okrem ombudsmanky aj poslanci Lucia Nicholsonová (SaS) a Radoslav Procházka (KDH) a europoslankyňa za Smer‑SD Monika Flašíková‑Beňová.
Dubovcová však informácie o tom, že podpísala takýto list, poprela. Podľa jej slov ho ešte celý ani neprečítala. "V zásade som povedala, že sa nepripojím k tejto výzve a nebudem ju podpisovať. Som presvedčená, že inštitúcia ako verejný ochranca práv, by nemala hodnotiť postupy iných štátov, ani iné súdne systémy, dokonca ani vlastné," zdôvodnila.
Ombudsmanka pritom poukázala, že sa jej kancelária venuje tejto téme už celé mesiace a začala s tým predtým, ako na prípad tento mesiac poukázali viaceré médiá. Oficiálne stanovisko však bude podľa nej možné zaujať až po dokončení prebiehajúceho šetrenia. "Naše poznatky však nie sú celkom také dramatické," poznamenala.
Podľa Dubovcovej by sa malo šetrenie viac sústrediť na to, či si slovenské inštitúcie splnili svoje povinnosti. Až potom možno začať spochybňovať postupy tých zahraničných. "Som presvedčená, že ak tam nájdeme nejaké nedostatky, tak sme to my, kto ich musí odstrániť ‑ naše orgány a naše inštitúcie," uzavrela. "Prípad adopcií slovenských detí v Británii nemá len vnútroštátny rozmer. Je to o vnímaní tejto témy v celej Európe," zdôvodňujú zaslanie listu liberáli na webe. Podľa denníka SME má byť súčasťou listu pre Muižnieksa aj zoznam detí, ktoré sa mali dostať do adoptívnych rodín za pochybných okolností.
Zobraziť všetky