Oslavy pri príležitosti 72. výročia SNP
29. 8. 2016

Slovenské národné povstanie bolo vzbúrením sa občanov proti fašistickému zriadeniu a pomerov, ktoré prevládli po rozpade Československa v roku roku 1939 v novovzniknutom Slovenskom štáte ako satelite hitlerovského Nemecka.

Počas každoročných osláv výročia tejto udalosti z našich dejín sa v Banskej Bystrici stretávajú ľudia z celého Slovenska i zahraničia, aby si pietnym aktom pripomenuli a vzdali úctu účastníkom protifašistického odboja. Zástupcovia Kancelárie verejného ochrancu práv sa spolu s troma najvyššími štátnymi predstaviteľmi, zástupcami Európskej únie a diplomatmi pôsobiacimi na území Slovenskej republiky, Múzeom Slovenského národného povstania a mnohými ďalšími zúčastnila slávnostného aktu kladenia vencov.

Napriek tomu, že povstanie vypuklo pred viac ako sedemdesiatimi rokmi, jeho odkaz je aktuálny i dnes. Prezident Andrej Kiska sa na slávnostiach vyjadril, že sa nedá do Banskej Bystrice k pamätníku chodiť so vztýčenou hlavou a klásť vence a zároveň ľahostajne prehliadať názory, že 29. august roku 1944 bol čiernym dňom slovenských dejín a vyzval k porozumeniu príčinám otvorenej podpory nacizmu, fašizmu, rasizmu či nenávisti v súdobej spoločnosti.  Neznamená to však odvrátenie zraku a toleranciu takýchto postojov v mene demokracie. Verejná ochrankyňa práv považuje takéto zlyhávanie štátu v dnešnej dobe za vietor do plachiet každého extrémistu a upozorňuje, že pokiaľ sa tento stav nezmení a štát nebude fungovať v prospech ľudí, extrémizmus bude len rásť.

Ďalšie články
Všetky články