- OZNAM COVID-19
- Verejný ochranca práv
- V čom Vám môže pomôcť?
- PODAŤ PODNET
- Výročné správy o činnosti
- Správy z prieskumov a priority za rok 2020
- Polčas funkčného obdobia - rok 2019
- Správy z prieskumov a priority za rok 2019
- Správy z prieskumov a priority za rok 2018
- Správy z prieskumov a priority za rok 2012
- Správy z prieskumov a priority za rok 2013
- Správy z prieskumov a priority za rok 2014
- Správy z prieskumov a priority za rok 2015
- Správy z prieskumov a priority za rok 2016
- Správy z prieskumov a priority za rok 2017
- Stanovisko k nezákonným sterilizáciám na Slovensku
- Stanovisko k problematike práva párov rovnakého pohlavia na uznanie ich vzťahu v právnom poriadku SR
- Mimoriadne správy
- Kancelária
- Slobodný prístup k informáciám
- Adresár liniek
- Dokumenty
- Profil verejného obstarávateľa
- Kontakt a servis pre médiá
- Kontakt
DIEŤA NEMÔŽE BYŤ PRE ÚRADNÍKOV LEN SPISOM, KTORÝ SKONČÍ V ARCHÍVE
28.11.2012Príslušné slovenské úrady práva dieťaťa neochraňujú, naopak – často ich porušujú, a to svojou neochotou, nekonaním v záujme detí, odmietaním spolupráce a nezáujmom o dieťa – takto verejná ochrankyňa práv zhrnula postup viacerých slovenských orgánov verejnej správy v prípadoch maloletých detí občanov SR, ktoré sa v cudzine ocitli bez starostlivosti svojich rodičov.
Jana Dubovcová na dnešnej tlačovej besede zverejnila svoju Správu, ktorá vznikla na základe dôkladného preskúmania 95-tich spisov. Tie si Kancelária verejného ochrancu práv vyžiadala z Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže v reakcii na opakujúce sa prípady maloletých detí, ktoré sa v cudzine ocitli bez starostlivosti rodičov.
Správa poukazuje na vážne nedostatky vo fungovaní Centra; Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR; Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny; Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny a čiastočne poukazuje aj na postup Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„Správa je založená na faktoch. A práve niektoré fakty by sa mali stať mementom pre zamestnancov štátu, ktorí svoju prácu vykonávajú formalisticky, pre ktorých bol, a možno ešte stále je, pojem „najlepší záujem dieťaťa“ iba nič nehovoriacou frázou,“ konštatuje vo svojej správe verejná ochrankyňa práv. Podľa Jany Dubovcovej by si práve na týchto prípadoch mali úradníci uvedomiť, že výsledkom ich práce nie je úradný spis v archíve, ale dotýka sa životov konkrétnych ľudí. V niektorých prípadoch dokonca tvrdo a neodvratne zasiahli konkrétne rodiny a zmenili osudy jej členov, vrátane maloletých detí.
Celú tlačovú správu si môžete prečítať TU.
Zobraziť všetky